Peganska dijeta: spoj veganske i paleo dijete

Autor: uniq
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Ako planirate da izgubite koji kilogram, evo još jedne ideje za dijetu. Novi hit u svetu jeste takozvana peganska dijeta, koja je pomirila veganski i paleo način ishrane. Pročitajte njena osnovna pravila, kako biste videli da li vam odgovara.

peganska-dijeta

Foto: Inmagine

Nutricionisti stalno osmišljavaju nove i nove režime ishrane, a najnoviji hit koji je već zaživeo među holivudskim zvezdama jeste takozvana peganska dijeta. Nastala je kao spoj paleo i veganske dijete, koje su po svojoj suštini potpuno suprotne. Dok je veganska dijeta bazirana na povrću i žitaricama, paleo dijeta propisuje unos što više mesa koje nije masno. Mada su ova dva načina ishrane potpuno drugačija, suština možda baš i jeste u tome da se ravnoteža nađe u kombinovanju.

PREDNOSTI OVE DIJETE

Nutricionisti tvrde da peganska dijeta, osim što čini da se kilogrami tope, spušta nivo holesterola, umanjuje rizik od dijabetesa i srčanih oboljenja.

ŠTA JE NA PEGANSKOM JELOVNIKU

Peganska dijeta bazirana je na voću i povrću, koje je dozvoljeno i u veganskoj i u paleo dijeti. Nutricionisti preporučuju da voće i povrće treba da čini 75% ukupno unetih namirnica.

Životinjski proteini takođe su dozvoljeni, ali ne treba da prelaze 25% unetih namirnica. Meso bi trebalo da bude organsko, odnosno od biljojeda koji se hrane isključivo prirodno.

Masti koje peganska dijeta preporučuje jesu one iz avokada, maslina i oraha, a od žitarica na jelovniku treba da se nađu kinoa i integralni pirinač.

ŠTA TREBA IZBEGAVATI

I paleo i veganska dijeta slažu se u tome da prerađena hrana nije dobra za savremenog čoveka, jer se od pećinskog pretka u našem organizmu nije mnogo toga promenilo, pa nam varenje prerađene hrane i dalje teško pada. Sa tim se ne slažu svi nutricionisti, ali ako želite da se pridržavate pravila na kojima se zasniva peganska dijeta, zaboravite na mlečne proizvode.

Peganska dijeta ne preporučuje soju, iako je ona, recimo, obavezna na veganskom jelovniku. Brojne studije pokazale su da ona zaista ima uticaj na rad hormona. Osim toga, često je genetski modifikovana.

Šećer je, kao uostalom i iz bilo koje druge dijete, isključen i iz peganskog načina ishrane. Em je prerađevina, em dokazano povećava gojaznost.

 

 

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki