Bavljenje sportom: 5 zlatnih pravila

Autor: uniq
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Bavljenje sportom od izuzetnog je značaja za zdravstveno stanje, kao i za gubljenje ili održavanje telesne težine. Ipak, da biste postigli optimalne rezultate, morate se pridržavati određenih pravila.

is099r4mm

Foto: Inmagine

1. KONDICIJA PRE SVEGA

Šetnja, džoging, plivanje, vožnja običnog ili sobnog bicikla, preskakanje konopca – sve ove aktivnosti dobre su za poboljšanje rada kardio-respiratornog sistema i odlična su priprema za bilo koji ozbiljniji trening. Jednostavno rečeno, pre nego što krenete u teretanu, na aerobik ili neki drugi intenzivni trening, dobro bi bilo da steknete kondiciju, odnosno da organizam naviknete na fizički napor. Fizičku aktivnost kojom se stiče kondicija upražnjavajte 30 minuta dnevno – odjednom ili podeljeno na šest intervala po 5 minuta.  Ne morate bavljenje sportom ograničiti na jednu aktivnost. Možete, na primer, iskombinovati trčanje i teretanu.

2. ISKORISTITE SVAKU PRILIKU ZA KRETANJE

Svetska zdravstvena organizacija upozorava da je potrebno da se minimum 2 i po sata nedeljno bavite nekom fizičkom aktivnošću da bi ona imala pozitivan uticaj na vaše zdravlje i figuru. Ipak, najbolji rezultati postižu se ako umereno vežbate 200 do 300 minuta nedeljno. Bavljenje sportom ne mora uvek da vam oduzima mnogo vremena. Ako ne možete da stignete više od dvaput ili triput nedeljno da idete na aerobik, pilates ili u teretanu, počnite da idete peške ili biciklom i penjite se stepenicama gde god možete. Sve se računa!

3. VEŽBAJTE U SERIJAMA

Bavljenje sportom ne podrazumeva da ste na treninzima stalno preforsirani, bez daha i pod upalom mišića. Naprotiv, istraživanja pokazuju da je mnogo efikasnije vežbati u serijama, nego u kontinuitetu. Drugim rečima, mišićima stalno treba davati vremena da se odmore. Na primer, mnogo ćete više postići ako uradite 70 trbušnjaka u serijama po deset, a između kojih ćete napraviti pauzu po minut-dva, nego da uradite 50 trbušnjaka odjednom. U zavisnosti od toga koliko je intenzivna aktivnost, treba da traje od desetak do tridesetak sekundi, a zatim se pravi pauza od 1-4 minuta. Vremenom, osetićete kada možete da povećate broj ponavljanja u serijama ili broj serija.

4. I ODMOR JE VAŽAN

Intenzivno bavljenje sportom ubrzaće vam metabolizam, pa će on sagorevati kalorije i u periodima odmora. Dakle, slobodno telu priuštite odmor, kako bi mišićna vlakna imala vremena da se obnove. Između dva intenzivna treninga trebalo bi da prođe 24-48 sati.

5. NEMOJTE JESTI VIŠE NEGO RANIJE

Bavljenje sportom sigurno će uneti promenu u vaš život, ali to ne znači da treba da podlegnete iskušenju da jedete više zato što trošite više kalorija. Bez obzira na to da li ste fizički aktivni ili ne, treba da se hranite zdravo i uravnoteženo. Tri obroka, pravilno raspoređena u toku dana, obavezna su, a pored toga treba da uzimate voćne užine. Dakle, niti treba da izbacujete obroke, niti da jedete više verujući da će sve to biti potrošeno na treningu. Ukoliko imate višak kilograma, poenta vežbanja jeste da taj višak skinete, a ako posle svakog treninga pojedete nešto kalorično kako biste „nadoknadili snagu“, nećete postići nikakve rezultate.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki