Samomasaža glave može da se radi bilo gde i bilo kad. Važno je samo da ste na nekom mirnom mestu gde možete da se opustite. Idealna je za oslobađanje od napetosti, kao prevencija migrene, ali i kao antiejdž metoda. Predstavljamo vam nekoliko osnovnih poteza, od kojih svaki treba da se radi oko jednog minuta.
Foto: Inmagine
OPUŠTANJE MIŠIĆA LICA
Samomasaža glave počinje opuštanjem mišića na čelu. Sedite na stolicu ili lezite na krevet, važno je da vam leđa budu udobno naslonjena i da možete lepo da se opustite. Vrhovima prstiju pravite krugove po čelu i slepoočnicama, najpre blagim dodirom, a zatim malo pojačajte pritisak.
Zatim pređite na masažu čela, kojom se pobošljava cirkulacija u ovom delu kože. Ruke stavite na čelo tako da vam se prsti dodiruju. Zatvorite oči i rukama klizite po čelu kao da peglate kožu, sve do korena kose.
Samomasaža glave nastavlja se masažom mišića vilice, koji takođe mogu biti veoma napeti. Šake postavite ispod ušiju, na kraj viličnih kostiju. Blagim pritiskom, kružnim pokretima, masirajte tu zonu.
Samomasaža glave podrazumeva i opuštanje mišića obraza. Šake postavite na obraze, prekrivajući oči, tako da vam dlanovi dodiruju vilične kosti, a vrhovi prstiju čelo. Dlanovima klizite ka ušima, kao da peglate obraze.
KOMPLETNA RELAKSACIJA
Da biste se potpuno opustili, izmasirajte kožu glave. Protrljajte ruke jednu o drugu, kako biste ih zagrejali. Jagodicama prstiju pravite kružne pokrete po celoj glavi, kako biste aktivirali cirkulaciju. Zatim pređite na masiranje zone između očiju. Kažiprst stavite na koren nosa, pa povlačite na gore.
Sami možete uraditi i masažu cele glave, koja deluje preventivno protiv migrene i drugih vrsta glavobolje. Samomasaža glave počinje od temena, tako što se kružnim pokretima masira taj predeo. Nakon što ste „pokrenuli“ ovaj deo glave, polako se spuštajte ka potiljku, gde možete pojačati pritisak, jer su u ovom predelu mišići obično posebno napeti.