Zaštita od UV zraka: 3 važna pravila

Autor: uniq
5 Flares Filament.io 5 Flares ×

Radujemo se letu, plaži i suncu… Ipak, ne možemo baš sasvim da se opustimo. Koliko god nam prijalo i podizalo raspoloženje, sunce nije prijatelj naše kože. Štaviše, jedan je od njenih najopasnijih neprijatelja. Naravno, postoji način da se zaštitimo. Potrebno je samo da znamo kakva zaštita od UV zraka nam odgovara.

pe0005477

Foto: Inmagine

Preplanula koža izgleda zdravije, a i na njoj se manje vide nepravilnosti, borice, tačkice od depilacije, celulit… Ipak, preplanulost već odavno više nije sinonim za zdravlje, bar po tvrdnjama dermatologa. Posebno ako ste svetlije fizionomije i treba vam dosta vremena da pocrnite, spadate u rizičnu kategorija za dobijanje raka kože. Naravno, ne preporučujemo vam da se krijete od sunca i da celog leta ne izlazite, već samo da se dobro štitite tokom vrelih meseci. Zaštita od UV zraka veoma je važna i treba je shvatiti ozbiljno. Zapamtite tri osnovna pravila.

1. SPF ZAVISI OD TIPA KOŽE I PREDELA U KOM SE NALAZITE

Visina zaštitnog faktora kreme za sunčanje zavisi od toga kakvu kožu imate. Osobe svetlog tena treba da se mažu preparatima sa SPF od 30 do 50, u zavisnosti od toga u koje vreme izlaze na sunce.

Osobe tamnijeg tena imaju određeni nivo melanina u koži koji ih štiti da ne izgore na suncu. Njima je dakle dovoljan SPF 10-15 kao zaštita od UV zraka.

Takođe je važno u kom predelu boravite. Na moru i na visokim planinama potrebna vam je jača zaštita od UV zraka, dok je u gradu ili na selu dovoljna zaštita srednje jačine. Naravno, važno je da, koliko god da verujete preparatu za zaštitu, ipak ne provodite mnogo vremena direktno izloženi suncu, naročito u periodu od 11 do 16 h.

Naravno, ako koristite kvalitetan preparat za sunčanje, sporije ćete dobijati boju, što je normalno, jer krema umanjuje dejstvo sunca. Ipak, nemojte izgubiti strpljenje pa trećeg dana odlučiti da se ne namažete. Kako koža bude postepeno tamnela, odnosno stvarala više melanina, lakše ćete dobijati boju. Tek kad već malo pocrnite, možete preći na kremu sa manjim SPF.

2. FORMA PREPARATA ZA SUNČANJE NIJE VAŽNA

Potpuno je nebitno da li koristite kremu, ulje ili mleko za sunčanje. Jedino što je bitno jeste da se postigne zaštita od UV zraka, a za to je zadužen SPF koji ima svaki od pomenutih preparata. Ako već nemate neki preparat na koji ste navikli, izaberite onaj koji najviše odgovara potrebama vaše kože.

Ako imate suvu kožu, preporučujemo vam mleko za sunčanje obogaćeno glicerinom ili aloja verom. Zahvaljujući njegovoj bogatoj teksturi, koža će biti bolje hidrirana. Suvoj koži prija i ulje, koje će joj uz to dati i sjaj.

Masnoj koži odgovaraju emulzije ili gelovi koji se lako upijaju i ne ostavljaju mastan trag.

Ako vam je koža normalna, možete koristiti i preparat u spreju, koji na kožu deluje osvežavajuće.

Ne zaboravite da za lice treba da kupite poseban preparat, jer koža ovog predela zahteva poseban tretman. Zaštita od UV zraka licu je neophodna, a uz to je važno da tekstura ovog preparata odgovara vašem tipu kože. Dakle, suvoj bogat i hranljiv preparat, masnoj fluidan i hidratantan.

3. POŠTUJTE PRAVILA NANOŠENJA PREPARATA

Bilo da idete u vodu ili ne, zaštita od UV zraka nanosi se na svaka dva sata. Takođe, nakon svakog izlaska iz vode treba se ponovo namazati. Ne zaboravite da sunce deluje i u vodi, pa su zato idealni vodootporni preparati.

Zaštita od UV zraka potrebna je svakom delu tela i lica, uključujući i uši, nos stopala i prste koje često zaboravljamo. Nanesite dovoljnu količinu preparata da možete lepo da ga utrljate u kožu. Ipak, nemojte preterivati. Nema potrebe da krema ostane nerazmazana na koži. Za usne koristite balzam sa UV zaštitom.

Naravno, nemojte zanemariti ni negu nakon sunčanja, koja mora biti hranljiva i hidratantna

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki