Sunčanje: kako da dobijete lepu boju

Autor: uniq
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Da biste dobili lepu bronzanu boju koja će se zadržati do jeseni, kožu najpre morate da pripremite za sunčanje, a zatim i da crnite postepeno, te da se pridržavate nekih pravila nege. Evo šta treba da znate pre nego što se izložite UV zracima.

suncanje

Foto: Inmagine

KAKO DOBIJAMO BOJU

Sunčanje nam predstavlja zadovoljstvo, ali dok mi uživamo, naša koža brani se od sunca. Tamnjenje tena zapravo je prirodni mehanizam odbrane kože, kojim se ona štiti od delovanja UV zraka. Postoje tri kategorije UV zraka: UVA, UVB i UVC. Ove poslednje filtrira ozonski omotač, UVA zraci deluju brzo, a UVB sporo.

Koža se sastoji iz dva sloja – dermisa i epidermisa. Do dermisa UV zraci ne mogu da prodru, a epidermis predstavlja odbrambeni zid. U njemu se ćelije obnavljaju na svakih 25 dana. Među ćelijama ovog sloja su i melanociti, zaduženi za proizvodnju melanina i pigmenta, koji brane dublje slojeve kože od uticaja UV zraka. UV zraci, dakle, podstiču proizvodnju melanina, što izaziva tamnjenje kože. Naravno, ne proizvodi svaka koža isti broj melanocita. Svetla koža ima mnogo manji potencijal, stvara manje melanina i zato ne može mnogo da potamni. Tokom vremena, ovaj potencijal može se donekle povećati, ako se sistematski izlažete suncu.

Kada koža ne može više da tamni, to je znak da je njen potencijal za odbranu od sunca iscrpljen. Dakle, tada treba obustaviti sunčanje, jer koža više ne može da se brani od UV zraka. Kod svetle kože to može da bude i ako ste dobili tek malo boje. U svakom slučaju, ako ne ide dalje, nemojte se više izlagati suncu.

PRIPREMA ZA SUNČANJE

Da biste kožu pripremili za sunčanje, treba da je snabdete karotenoidom, likopenom i vitaminom A, koji podstiču proizvodnju melanina.

Ove elemente možete da unosite i hranom. Jedite što više šargarepe, paradajza, dinja, kajsija, spanaća, brokolija i paprike. Unosite i maslinovo ulje, jaja, ribu, puter i sir, koji podstiču obnavljanje ćelija.

Sunčanje započnite u etapama. Prva tri puta izložite se na svega 15 minuta na svakih 48 sati. Tako će se koža postepeno navići na sunce, odnosno pokrenuće se proizvodnja melanina u epidermisu.

Veoma je važno da kožu redovno hidrirate, jer je sunčanje isušuje. Osim toga, redovno radite piling, kako biste uklonili mrtve ćelije i omogućili da se proces stvaranja melanocita pod uticajem UV zraka neometano odvija.

ZAŠTITA TOKOM SUNČANJA

Ako možete, izbegnite da boravite na suncu između 12 i 16h. Ako baš ne možete da izbegnete aktivnosti koje vas obavezuju da u to vreme budete napolju, dobro zaštitite kožu. Verovatno već znate koliki vam SPF odgovara, pa u skladu s tim birajte kremu za sunčanje. Vodite računa da je stalno ponovo nanosite, ako nije vodootporna. I inače je dobro nanositi zaštitu na svaka dva sata.

Nakon sunčanja nanesite umirujuće, hidratantno mleko za posle sunčanja.

KAKO DA DUŽE ZADRŽITE BOJU

Koliko će se boja zadržati zavisi, pre svega, od toga koliko ste pocrneli. Dakle, ako je vaš potencijal za tamnjenje veći, duže ćete biti preplanuli.

Inače, važno je i da kožu redovno hidrirate, odmah posle sunčanja, ali i svake večeri pred spavanje. Ulja za negu na bazi kajsije i šargarepe, osim što hrane i hidriraju kožu, takođe joj daju i malo tamniju nijansu.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki