SPF: šta sve treba da znate o zaštiti od sunca

Autor: uniq
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Kreme za zaštitu od sunca obavezne su tokom leta, bilo da se sunčate ili da samo, sticajem okolnosti, dosta vremena provodite napolju. Šta u stvari predstavlja oznaka SPF i koliku vrednost treba da ima da bi krema bila efikasna, pokušaćemo da vam ukratko objasnimo.

plaza-mazanje

Foto: Inmagine

Istraživanja, koje su nedavno sprovele američke kozmetičke kuće, pokazala su da puno ljudi ne zna tačno šta SPF znači, kao i da kreme za sunčanje biraju držeći se brenda čije preparate za negu inače koriste, bez mnogo razmišljanja o visini SPF.

ŠTA JE SPF

SPF, ili Sunburn Protection Factor na engleskom, označava nivo zaštite od UV zraka. UVB zraci odgovorni su za stvaranje melanina, dakle tamnjenje kože, ali su, nažalost, i jedni od glavnih uzročnika raka kože. UVA zraci prodiru u dublje slojeve kože, gde direktno utiču na njenu strukturu, odnosno menjaju strukturu kolagena i elastina, kidaju njihove veze i tako izazivaju opuštanje kože. Ovi ultravioletni zraci, dakle, spadaju u glavne uzročnike starenja kože. Ima ih više nego UVB zraka, a opasniji su i zbog toga što ih ozonski omotač ne filtrira.

I jedni i drugi zraci su opasni i neophodno je ograničiti, odnosno svesti na minimum, njihovo dejstvo na kožu.

KOLIKI TREBA DA BUDE SPF

SPF treba da bude u skladu s tenom i jačinom sunca. Ako ste svetli, preporučuju vam se preparati sa najvišim SPF. Ipak, ako izađete na sunce posle 16 h, dovoljno je da nanesete kremu sa srednjim stepenom zaštite. Ako ste tamni, vaša koža ima jaču prirodnu barijeru, ali to ne znači da ste bezbedni na suncu u podne, po letnjem danu. Ako tada izlazite napolje, i vama je potrebna visoka zaštita od sunca, jer je ono tada najjače, a njegovi zraci najintenzivniji, pa sam melanin kojim se brani vaša koža nije dovoljan.

Pod slabom zaštitom podrazumevaju se kreme sa SPF od 6 do 10, pod srednjom one sa SPF 15, 20 ili 25, pod visokom kreme sa SPF 30-50, a pod veoma visokom one sa oznakom SPF 50+.

Osobama svetlog tena slaba zaštita nije dovoljna ni u jednoj prilici. Držite se visokog SPF, a samo u slučaju da se izlažete suncu u vreme kad je ono manje opasno, možete da koristite preparate sa srednjim stepenom zaštite.

Osobe tamnog tena mogu se zadovoljiti slabom ili srednjom zaštitom, u zavisnosti od toga u koje vreme su izložene suncu.

SAVET PLUS

Ne zaboravite najvažnije: SPF nije svemoguć. Da biste izbegli štetne posledice dejstva UV zraka, držite se pravila da se ne izlažete suncu između 11 i 16 h ili da u tom periodu, ako idete napolje, nosite laganu garderobu koja pokriva veći deo kože.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki