Osnovno antiejdž oružje svakako su preparati protiv bora, ali oni neće biti mnogo delotvorni ako paralelno s negom kože ne usvojite još neke dragocene antiejdž navike. Da biste usporili proces starenja kože, potrebno je da poštujete neka pravila koja će čitav vaš organizam dovesti u stanje ravnoteže, pozitivno uticati na zdravlje, pa samim tim i na stanje kože.
LEZITE NA VREME
Dovoljno je da se nedeljom ujutru, nakon što ste odspavali osam ili više sati, pogledate u ogledalo i sve će vam biti jasno. Pošto se organizam odmorio tokom višesatnog sna, i koža izgleda sveže i „punije“, a bore su manje vidljive. Tajna je u tome što se tokom sna ćelije brže regenerišu, a koža lakše apsorbuje hranljive sastojke iz preparata. Dakle, san je najbolji „antiejdž prijatelj“ vašeg lica.
ZDRAVO SE HRANITE
Uravnotežena ishrana osnova je zdravog načina života. Ako želite da vam se ćelije stalno podmlađuju i obnavljaju, jedite što više voća, povrća, integralnih žitarica, mesa s niskim procentom masnoće, ribu i biljna ulja. Zapamtite da je šećer neprijatelj kože, jer uništava kolagen i tako utiče na to da koža postane manje elastična.
ŠTITITE SE OD SUNCA
Ali stalno! Čak i tokom zime, kad su temperature niske, UV zraci jednako su opasni. Mažite lice pre svakog izlaska napolje kremom sa zaštitnim faktorom ili sa vitaminom C ili kofeinom. Leti, kad nosite otvorenu garderobu, na celo telo nanesite kremu sa zaštitnim faktorom. Posledice izlaganja suncu nisu uvek vidljive odmah, ali dermatolozi upozoravaju da UV zraci isušuju dublje slojeve kože, uništavaju kolagen i direktno utiču na stvaranje bora.
NEGUJTE VRAT I RUKE
Ruke su tokom dana stalno izložene spoljašnjim uticajima – peremo suđe, ribamo, peremo ruke tečnim sapunima, sušimo ih ispod sušilice u javnim toaletima. Ipak, često u toku dana zaboravljamo da ih namažemo ili to jednostavno ne uradimo zato što ćemo ih ionako uskoro ponovo kvasiti. S druge strane, vrat je, kao i lice, stalno izložen suncu, vetru, zagađenjima iz vazduha. Imajte na umu da su vrat i ruke, baš kao i lice, prvi delovi tela na kojima tragovi godina postanu vidljivi. Posvetite im jednaku pažnju kao koži lica i negujte ih svakodnevno hidratantnim i antiejdž preparatima.
ODABERITE ODGOVARAJUĆE PREPARATE
Najpre utvrdite koji je vaš tip kože i držite se kozmetičkih linija namenjenih baš tom tipu. Ako imate suvu i osetljivu kožu nikako nemojte koristiti agresivne preparate. Ako se borite s masnom kožom, koristite hidratantne kreme. Kad je reč o antiejdž preparatima takođe se držite onih namenjenih vašoj starosnoj dobi, jer je različita koncentracija aktivnih supstanci u kremama namenjenim ženama u tridestim, četrdesetim ili pedesetim godinama.
SAČEKAJTE DA PREPARATI POČNU DA DELUJU
Ćelije kože obnavljaju se na svakih tridesetak dana, što znači da na svake četiri nedelje imamo „novu“ kožu. Treba, takođe, da znate i da se kolagen obnavlja na svaka četiri meseca. Dakle, da biste znali da li vam neki kozmetički preparat odgovara, koristite ga najmanje šest nedelja, a kad je reč o antiejdž preparatima, sačekajte šest meseci. Tek tada videćete njegovo dejstvo. Ako ste zadovoljni tenom, našli ste svoju formulu nege. Nemojte prestati da koristite neki preparat zato što ne vidite rezultat nakon mesec dana. To će vas dovesti do toga da stalno isprobavate razne preparate, a nijedan neće stići da stvarno deluje na vašu kožu.
SKIDAJTE ŠMINKU SVAKE VEČERI
To što smo ovo pravilo ostavili za kraj ne znači da je ono manje važno od ostalih. Naprotiv, ono je toliko važno da se nadamo da je već svima poznato koliko štete može da nanese šminka koja preko noći ostane na licu. Ipak, želimo da dodamo još i ovo – čak i ako se ne šminkate, svake večeri, pre nanošenja noćne kreme, lice očistite losionom ili tonikom. Na koži se, tokom dana, nakupljaju razne nečistoće – od viška sebuma do prašine i zagađenja iz vazduha. Dakle, redovno čišćenje lica osnovno je antiejdž pravilo.