4 Flares Filament.io 4 Flares ×

Nisu bore jedino po čemu se poznaje zrela koža. Pigmentne fleke, dehidriranost i nedostatak elastičnosti takođe su znaci da koža počinje sve brže da stari. U zavisnosti od toga koji je od ovih simptoma kod vas najizraženiji, prilagodite negu kože.

zrela-koza

Foto: Inmagine

PIGMENTNE FLEKE

One se najpre pojavljuju na licu, rukama i dekolteu. Međutim, s godinama, pod uticajem izloženosti UV zracima, te usled delovanja hormona, melanociti počinju da „luduju“, odnosno da se grupišu na raznim mestima na koži i tako stvaraju fleke. Zrela koža može se, između ostalog, prepoznati i po hiperpigmentaciji.

Kako da negujemo kožu sa pigmentim flekama

Kreme protiv hiperpigmentacije ne mogu u potpunosti da izbele fleke, ali mogu da ih ublaže i smanje im obim. Ukoliko želite da se u potpunosti obračunate s pigmentnim flekama, najmanje dva meseca ne bi trebalo da se izlažete suncu, a za to vreme treba redovno da nanosite kremu protiv fleka na mesta na koži na kojima se pojavila hiperpigmentacija. Pošto je ovo vrlo teško izvodljivo, naoružajte se kremom sa visokim SPF i mažite je redovno pre izlaska na sunce.

Vodite računa da preparati za negu koje koristite imaju u sebi vitamin C i voćne kiseline.

OSEĆAJ SUVOĆE

Zrela koža odlikuje se i hiperkeratinizacijom, odnosno bržim odumiranjem ćelija iz površinskog sloja, koje se gomilaju i gornji sloj epiderma čine debljim, dok se dublji slojevi kože smanjuju za 50%. Do usporenog obnavljanja ćelija dolazi zbog hormonskog disbalansa u periodu pred menopauzu. Takođe, u ovom periodu usporava se rad lojnih žlezda i stanjuje se hidrolipidni film na površini kože. Zbog svega ovoga zrela koža ne propušta više tako dobro vlagu, pa postaje suvlja.

Kako da negujemo suvu kožu

Neophodna vam je nega bogata esencijalnim masnim kiselinama, dakle, biljnim uljima i buterima (ši buter, arganovo ulje…), koji obnavljaju strukturu ćelijskih membrana i lipidni film.

GUBITAK ELASTIČNOSTI

Nakon pedesete godine, zrela koža počinje da menja strukturu. Padom produkcije estrogena, ćelijske funkcije se usporavaju. Sloj kože u kom se nalaze elementi odgovorni za čvrstinu i elastičnost (elastin, kolagen i hijaluronska kiselina) smanjuje se za 30%. Čim mreža kolagena počne da propada, ostali gradivni elementi se razilaze i struktura kože se gubi.

Kako da negujemo kožu koja gubi elastičnost

Zrela koža koja je počela vidno da se opušta treba da se neguje preparatima bogatim kolagenom. Za razliku od hiperpigmentacije i dehidratacije, koje ne pogađaju svakog, ovo je neminovan proces kojim će pre ili kasnije biti zahvaćena svačija koža. Zato se i u preparatima koji se preporučuju za gorenavedene probleme često nalaze sastojci koji ujedno kožu snabdevaju kolagenom.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki