Zrela koža: kakva nega joj je potrebna

Autor: uniq
3 Flares Filament.io 3 Flares ×

Poznato je da kožu treba početi negovati još u vreme kad nema ni traga starenju. Ipak, kad dođete u određene godine, koliko god da ste pažnje dotad posvećivali koži, promene su neminovne. Zrela koža ima svoje posebne zahteve kojima morate udovoljiti, ako želite da još malo odložite starenje. Pročitajte koje vas promene čekaju i šta možete učiniti povodom toga.

ptg02787458

Foto: Inmagine

POJAVLJUJU SE FLEKE

One su prvi znak takozvanog foto-starenja, odnosno starenja izazvanog sunčevom svetlošću. Fleke se najpre pojavljuju na licu, dekolteu i rukama, odnosno delovima tela najizloženijim suncu. U periodu kad počinje starenje kože, usled hormonske stimulacije, melanociti počinju da se stvaraju i grupišu na određenim mestima. A kako su melanociti odgovorni za stvaranje pigmenta, mesta na koži gde su grupisani oboje se u tamniju boju. Ovih fleka teško se možete osloboditi, a čak i ako uspete pojavljuju se ponovo čim provedete neko vreme na suncu bez odgovarajuće zaštite, odnosno kreme sa SPF 50.

Kako se boriti protiv toga?

Vreme je da počnete da koristite kreme za izbeljivanje fleka. Čak i ako ne uspeju potpuno da uklone hiperpigmentaciju, ove kreme zaista mogu da izbele fleke, smanje njihovu površinu i učine ih manje vidljivim. Zrela koža, dakle, zahteva negu kremama za izbeljivanje, ali morate biti uporni. Vašoj koži potrebni su sastojci poput C vitamina, voćnih kiselina, arbutina, glabridina, rucinola, kao i aktivni sastojci iz sladića i ploda duda. Najmanje dva meseca potrebno je da ovi preparati počnu da deluju. Izbegavajte direktno izlaganje suncu, ali se svakako svakodnevno mažite kremama za zaštitu od UV zračenja.

KOŽA POSTAJE TVRĐA

Zrela koža menja strukturu. Gornji sloj postaje tvrđi, jer se na njemu gomilaju mrtve ćelije, dok se, nasuprot tome, dublji slojevi kože tanje i do 50%. I jedno i drugo dešava se zbog toga što se ćelije kože sada sporo obnavljaju. Takođe, usled hormonskog disbalansa, koji se pojavljuje kao predznak menopauze, usporava se rad lojnih žlezda, pa se značajno stanjuje zaštitni hidrolipidni film na koži. Zrela koža postaje suvlja, a samim tim podložnija je stvaranju bora.

Kako se boriti protiv toga?

Sada su vam potrebni hranljivi preparati, bogati esencijalnim masnim kiselinama, odnosno biljnim uljima koja obnavljaju strukturu ćelijske membrane i tako štite lipidni film koji je prirodna zaštitna barijera kože. Zrela koža traži i sastojke koji joj pomažu da stvara lipide, a to su, pre svega, vitamin PP i L-pirolidin.

ZRELA KOŽA GUBI ELASTIČNOST

Nakon 50. godine koža počinje da gubi elastičnost, usled opadanja produkcije estrogena. Unutrašnji sloj kože, u kom se nalaze elementi odgovorni za elastičnost kože, kao što su elastin, kolagen, hijaluronska kiselina, stanjuje se za 30%. Tada se i ostali sastojci „razilaze“ po unutrašnjem sloju i on gubi gustinu i strukturu, te se koža opušta i na njoj se stvaraju pukotine.
Kako se boriti protiv toga?

Zrela koža traži aktivne sastojke koji podstiču stvaranje kolagena i pomažu da opstane struktura mreže kolagenskih vlakana. Antiejdž preparati sadrže upravo ovakve sastojke, zato je važno da koristite liniju namenjenu baš vašem starosnom dobu.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki