Hiperpigmentacija – kako se izboriti s tamnim flekama

Autor: uniq
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Tamne fleke pojavljuju se najčešće na delovima tela izloženim suncu, a to su lice, dekolte, a leti i leđa. One na licu najviše nas nerviraju, jer nam kvare ten i daju nam umoran izgled. Hiperpigmentacija je dosta uporan problem, ali ipak postoje načini da je se oslobodite.

hiperpigmentacija

Šta je hiperpigmentacija

Pigmentacija je mehanizam odbrane kože od sunca. Kad je koža izložena UV zracima, ćelije epiderma – melanociti – stvaraju tamniji pigment koji ujednačeno boji celu kožu. Tako dolazi do toga da pocrnimo na suncu.

Međutim, dešava se da na nekim mestima, posebno izloženim suncu, melanociti stvaraju više pigmenta nego na drugim mestima i tako nastaje hiperpigmentacija. Ona nije opasna i ne spada u zdravstvene već u estetske probleme.

Zašto se stvaraju pigmentne fleke

Kao što smo već rekli, uzrok može da bude izloženost suncu, ali takođe i promena hormonskog statusa. Dešava se da se pigmentne fleke pojave tokom trudnoće ili usled uzimanja kontraceptivnih pilula. Hiperpigmentacija može da bude i jedan od prvih znakova starenja kože, koji se javlja u kasnim tridesetim godinama. Ponekad nastaje i na mestima na kojima je koža bila povređena, oko ožiljaka. Takođe, neke osobe jednostavno imaju genetske predispozicije za nastanak pigmentih fleka.

Kako izgleda ovaj problem

Hiperpigmentacija može da se javi u obliku pegica, koje se najčešće mogu sresti kod prirodno plavih i riđih osoba, veoma svetlog tena i svetlih očiju. One su često urođene, u pubertetu se pojačavaju, a oko tridesete, kad koža trpi prve veće promene, stvaraju se u još većem broju.

Melazma je oblik hiperpigmentacije koji se javlja usled hormonskih promena, a pojačava se delovanjem sunca. Manifestuje se u vidu braonkastih fleka nepravilnog oblika, koje se najčešće pojavljuju na čelu, nosu i obrazima. Trudnice često imaju ovaj oblik hiperpigmentacije, a pogađa najčešće tamnije osobe.

Lentigo se javlja najčešće kod starijih osoba, pa se u žargonu naziva „staračkim flekama“. To su braonkaste, okrugle i ovalne flekice, koje najčešće nastaju usled izloženosti suncu, a najčešće su kod svetlih osoba.

Postoji i postupalna hiperpigmentacija koju prouzrokuje neka infekcija na koži, alergijska reakcija na lek, kožni problemi poput akni i ekcema, a može se pojaviti i tokom zarastanja neke povrede. Ovaj oblik hiperpigmentacije najčešće imaju tamnije osobe.

Kako se tretira hiperpigmentacija

Pre nego što se odlučite za bilo koji tretman, konsultujte se sa svojim dermatologom ili kozmetičarkom. Tokom bilo kog tretmana protiv hiperpigmentacije nemojte se izlagati suncu.

Najjednostavniji način da otklonite pigmentne fleke jeste krema za izbeljivanje. U svom asortimanu imaju je različiti brendovi. Upotreba je jednostavna – krema se u tankom sloju nanosi samo na mesto na kom je došlo do hiperpigmentacije. Ipak, kreme ne mogu uvek da pomognu, pa se mora pribeći drugim metodama.

Piling, čak i onaj koji radite u kućnoj varijanti, dobar je u borbi protiv fleka, jer otklanja sloj kože s mrtvim ćelijama, na kom je boja najizraženija. Ipak, pravi način da se rešite fleka jeste hemijski piling, koji može da radi samo stručnjak u ordinaciji ili salonu. Zahvaljujući hemijskom pilingu fleke blede, hiperpigmentacija nestaje ili se ublažava, ali rezultat je privremen. Posle nekog vremena potrebno je ponoviti tretman, jer se fleke opet stvaraju usled izloženosti suncu.

Tu je i tretman laserom, koji se zove još i fotorejuvenacija. Laserski zraci sposobni su da razlikuju normalnu kožu od zone na kojoj je hiperpigmentacija. Oni „napadaju“ melanocite, pigment na tim mestima prvo potamni, a nekoliko dana kasnije koža počne da se peruta, odnosno da se obnavlja. Pojavljuje se mlada koža bez pigmentnih fleka.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki