Medicinski pedikir: koje probleme možete da rešite u salonu

Autor: uniq
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Ukoliko na noktima i stopalima imate neke ozbiljnije probleme, u najvećem broju slučajeva, morate da se obratite dermatologu. Ipak, u nekim situacijama, može vam pomoći i medicinski pedikir. Neda Mihailović iz Salona Uniq, sertifikovani stručnjak za ovu oblast, objašnjava koje probleme mora da tretira lekar, a koje može da reši i pedikir.

pedikir

Foto: Inmagine

Uloga stopala izuzetno je važna, jer na sebi nose čitavu težinu tela. Od njih u velikoj meri zavisi i kompletno naše držanje. Ipak, probleme na stopalima često zanemarujemo, jer ne smatramo da spadaju u neka ozbiljnija oboljenja. Međutim, bol u stopalima, žuljevi, zadebljanja, a posebno kožna oboljenja, ako se ne tretiraju, mogu dovesti do komplikacija i ozbiljnijih zdravstvenih problema. Na primer, bol na tabanu dovodi nas do toga da stopala postavljamo u nepravilan položaj prilikom stajanja ili hodanja, a samim tim kvarimo držanje celog tela, što opet uzrokuje bol u leđima.

Zbog toga bi i pedikir trebalo shvatiti kao meru prevencije. Ako redovno posećujete salon, stručno lice može da otkrije neki problem pre nego što se on razvije u ozbiljniju komplikaciju. U nekim situacijama može da vam pomogne i medicinski pedikir, a u nekima ćete biti upućeni lekaru. Evo tri najčešća problema koja mogu se otkriju na redovnom pedikir-tretmanu.

GLJIVIČNA OBOLJENJA

Nažalost, gljivična oboljenja noktiju i kože stopala nisu tako retka pojava. Gljivice se razvijaju u toploj i vlažnoj sredini, pa je noga, stegnuta u toploj obući, idealna za to. Osim toga, gljivična oboljenja lako se prenose, pa se mogu dobiti i na bazenima, u svlačionicama po spa centrima i teretanama, kao i nošenjem tuđe obuće. Gljivična oboljenja karakteriše neprijatan miris, nesnosan svrab i promena boje nokta. Ukoliko imate neki od ovih simptoma, odmah se obratite dermatologu, jer vam medicinski pedikir tu ne može pomoći. Gljivice se leče antibioticima koji se dobijaju na lekarski recept.

SITNI ŽULJEVI

Oni se najčešće javljaju na zadebljaloj koži na tabanu. Primećuju se kad se skalpelom skinu zadebljanja. Tada ostaju crne tačkice, poput glava čiode, i oko njih malo kružno zadebljanje. Medicinski pedikir može pomoći kod ovog problema, ali je važno da se prepozna žulj, kako se ne bi pomešao sa bradavicom.

BRADAVICE

Izaziva ih humani papiloma virus, koji prodire u dublje slojeve epiderma kroz mikropovrede na koži i sluzokoži. Inficira ćelije bazalnog sloja epiderma i podstiče njihovu deobu. Bradavice nastaju kao rezultat toga. Infekcija se prenosi direktnim dodirom sa obolelom kožom ili preko zaraženog pribora. Inkubacija traje od 2 do 6 meseci, a, ukoliko se ne leče, bradavice se same povlače u roku od dve godine. Javljaju se na šakama, prstima, podlakticama. Mogu da nestanu, pa da se ponovo vrate. Kao i gljivična oboljenja, i one se prenose u svlačionicama, kupaonicama, bazenima…

Medicinski pedikir ne može da reši problem bradavica. Pedikirka može samo da skalpelom pažljivo odstrani vrh, kako bi bila sigurna da je u pitanju bradavica, a ne običan žulj, jer se njihova unutrašnjost razlikuje. Bradavice se tretiraju tečnim azotom, za šta vam je potreban uput lekara.

Loading Facebook Comments ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

01-home-frizerski
01-home-kozmeticki